СКУД

СКУД – це інструмент для організації безпеки у будинках, офісних будівлях та промислових комплексах. Система контролю та управління доступом на сьогодні - один з найефективніших методів захисту власності та контролю робочого процесу.
Призначення системи - захист від проникненнь всередину будівель організації, контроль відділу охорони, облік робочого часу постійних працівників компанії. Це також і організація пропускних пунктів для відвідувачів та співробітників фірми. Сприяє розмеженню доступу всередину підприємства по рівням, збільшує контроль над об'єктом, працездатність, дисціпліну та порядок.
 

Принцип роботи СКУД

  1. Всі співробітники, клієнти та гості компанії отримують електронний ключ (ідентифікатор). Це пластикова перепустка (брелок або картка) з заключеним всередині індивідуальним кодом. Видається лише після реєстрування користувача на основі персональних даних з паспорту, фотографії та будь-якої іншої інформації, внесеної до бази даних. Ключ та електронна карта користувача пов'язані між собою.
  1. Вхід до будівлі оснащено зчитувачами інформації з електронних перепусток. Контролер системи аналізує інформацію з персонального ключа та права доступу на об'єкт, надаючи після рішення: відкрити двері (турнікет) чи заблокувати. При спробі зламу чи проходженні третьої особи за електронним ключем, система здатна запустити режим підвищенної безпеки.
  2. Контролер фіксує всю історію відвідувань власника електронної перепустки, а також відмітки охорони про нетипові ситуації, зберігаючи все всередині персональної картки відвідувача. Дані зберігаються на внутрішньому сервері організації. Інформацію використовують для обліку робочого часу співробітника, контролю дисципліни, виявлення порушень і т.п.

Вибір системи

Для підприємств характерна організація таких видів пропускних точок:
  1. прохідні пункти;
  2. кабінети та офіси;
  3. особливо важливі приміщення;
  4. пункти пропуску автотранспорту.
Вибір комплектації СКУД залежить від характеру габаритів, локації та роботи вашої організації:
  1. Невелика СКУД допомагає попередити потрапляння сторонніх людей на територію вашої компанії, а працівникам вказати доступні для них приміщення.
  1. Складна СКУД дозволяє вести облік робочого часу співробітників за індивідуальним графіком, збирати інформацію про відвідування компанії, аналізувати події тижня. Для цього співробітники, клієнти або гості отримують індивідуальний електронний ключ, що діє на постійній чи тимчасовій основі.
СКУД здатні працювати одразу у двох режимах: автономному та комп'ютерному. У другому випадку управління повністю залежить від програмного забезпечення, дозволяючи контролювати пропускні пункти з центру.
Такі СКУД називають комплексними, вони дозволяють вирішити проблеми дисципліни та порядку повністю, включаючи відділ безпеки та охорони. До розширених можливостей відносять і автоматизацію бухгалтерського обліку. Здатність вибору функціоналу системи дозволяє підібрати обладнання для вирішення конкретних задач безпеки та дисципліни у вашій організації.

Контролер СКУД

Це центральний пристрій комплексу. Призначається для збору та обробки даних з електронних перепусток, на основі котрих приймається рішення в отриманні чи відмові доступу на об'єкт. Також контролер керує виконуючими пристроями всередині мережію
 
Існують такі види контролерів:
  1. мережеві (централізовані);
  2. автономні;
  3. комбіновані.
Мережеві – контролери керуються як на місцях, так і з центрального відділення за допомогою комп'ютера. Прийняття рішень цілком залежить від аналізу спеціальним програмним забезпеченням. Такі контролери універсальні, застосовуються для простих та складних СКУД.
Перевага для адміністрації - у додатковому функціоналі для контролю роботи та безпеки всієї організації:
  1. контроль над співробітниками;
  2. регулярний звіт про місцезнаходження на робочих місцях;
  3. ведення автоматичного табелю відвідувань;
  4. облік реального робочого часу працівників;
  5. облік переміщення працівників всередині приміщень компанії;
  6. можливість створити індивідуальний графік;
  7. ведення постійної бази даних всіх співробітників компанії з фотографіями.
Автономні – це цілком незалежний пристрій, котрим керує охоронець на пункті пропуску. Випускають різноманітні види комбінацій, як контролер, вбудований у турнікет, дверний замок, шлагбаум и т.п. Автономні контролери сумісні з усіма видами зчитувачів. Призначення типу - контроль об'єкту з невеликою кількістю співробітників та відвідувачів на добу (стандарт - до 500).
 
Комбіновані – керуються в залежності від стану мережі: з комп'ютеру у режимі реального часу або автономно.

Основні пристрої системи СКУД

Зчитувачі. Пристрої напряму підключені до контролеру. Саме вони витягують інформацію з електронних перепусток та передають її далі. Зчитування відбувається завдяки зашифрованому у перепустці ідентифікаційному коду, оригінальному для кожного ключа.
Зчитувач передає інформацію до контролеру, котрий видає рішення для виконавчого пристрою як замок.
 
Виконавчі пристрої. Утримують завісу, шлагбаум, турнікет чи замок у відкритому стані, механічно відчиняючи перешкоду після позитивного рішення контролера.
 
Замки. Це стандартний виконавчий механізм для дверей. Випускають електромеханічні та електромагнітні засуви та замки. Останні не ефективні для охорони, допомагають зачиняти двері всередину офісу.
Електромеханічні моделі - це гібрид, котрий відчиняється і механічним, і електронним ключем, і від сигналу контролера. Коштують дорожче, ніж засуви. Для роботи необхідно організувати підведення електроживлення до всіх дверей системи. Двері залишаються відчиненими після подачі імпульсу з контролеру до тих пір, доки не будуть закрити вручну. Це стандартний тип замку на евакуаційних виходах з будівлі.
Електромагнітний замок працює за принципом притягнення металу у дверях до електричної обмотки у сердцевині замка. Особливість системи - входження магнітних деталей з високою силою притягнення (до 500 кг зусилля на розрив ланцюга). Магнітний замок працює у парі з доводчиком. Це спеціальний пристрій для поступового відновлення притягнення магнітних пластин та плавності дверей. Механізм збільшує зручність для користувачів та строк використання дверей, знижуючи навантаження на матеріали, тому його використовують і разом з електромеханічними моделями. 
 
Турнікети. Це обладнання з високою пропускною здатністю. Для ефективного розподілу проходячих людей використовують функцію одноразового пропуску людини через турнікет.
Випускають повноростові та поясні турнікети. Останні встановлюють поруч з охоронним пунктом, вони слугують візуальним бар'єром та пунктом розподілу і контролю відвідувачів об'єкту. Повноростовий турнікет коштує дорожче, ніж поясний. Конструкція не пропускає людей, дає можливість позбавити точку пропуску додаткової охорони.
Щоб перейти через турнікет, потрібно мінімум часу, а за раз може пройти лише один відвідувач, тіло якого відловлюють сенсори. Тому поруч з турнікетом повинен бути вільний прохід, що швидко відкривається у надзвичайних ситуаціях.
 
Шлюзові кабіни. Використовують на об'єктах з підвищеним рівнем безпеки. Людина проходить через шлюз і самостійно не можна відкрити перші двері чи зачинити другі. До отримання дозволу не можна вийти з кабіни, а в надзвичайних ситуаціях та при порушеннях відвідувача блокують всередині.
Управління централізовано чи за допомогою автономною блоку-мікропроцесору. При виборі зверніть увагу, чи живиться кабіна засобами повідомлення з контролерами СКУД.
 
Ворота та шлагбауми. Монтуються на виїздах та в'їздах на територію об'єкту, парковку. При виборі зверніть увагу на характеристики матеріалів, котрі повинні підходити під атмосферні умови експлуатації. Важливо, щоб ворота та шлагбауми були сумісні з роботою основних контролерів СКУД.
Випускають і інші додаткові елементи СКУД, без яких система здатна функціонувати грамотно. Таке обладнання лише розширяє функціональність, дозволяє вирішити індивідуальні задачі з контролю та охорони підприємства. Одне з корисних доповнень - відеофон, що транслює та записує зображення з контрольно-пропускних пунктів підприємства, удосконалює дистанційну систему відкриття дверей чи воріт. При виборі СКУД зверніть увагу на систему жилвення, а також установку спеціалізованого програмного забезпечення для складних комплексів.
Found a typo? Please select it and press Ctrl + Enter.