Огляд Raspberry Pi 3: ще більша продуктивність
- Перегляди: 1844
Нова «Малинка» практично повністю повторює попередні версії (хіба що у першій був розпаяний аналоговий відеовихід, але в третьої моделі, як і в другій, він реалізований через 4-піновий 3,5-міліметровий міні-джек).
Плата трохи перекомпонувати в порівнянні з останньою ревізією другої версії Raspberry Pi, і все заради того, щоб розмістити крихітні антени Wi-Fi і Bluetooth.
Технічні характеристики:
- Платформа - Broadcom BCM2837
- Процесор - 4 × ARM Cortex-A53, 1,2 ГГц
- Відеоприскорювач - Broadcom VideoCore IV
- Оперативна пам'ять - 1 ГБ LPDDR2 (900 ГГц)
- Сеть Ethernet - (10/100 Мбит)
- Wi-Fi - 2,4 ГГц
- Bluetooth- Bluetooth 4.1 (LE)
- Постійна пам'ять – microSD
- GPIO - 40 pin
- Порти - HDMI, 3,5 мм, 4 × USB 2.0, Ethernet, Camera Serial Interface (CSI), Display Serial Interface (DSI)
Найбільш важливою зміною в Raspberry Pi & nbsp; 3 стала нова 64-бітна платформа від Broadcom з більш високою частотою (1 200 МГц проти 900 МГц). На жаль, поки користувачам доступна тільки підвищена частота, набори 64-бітних команд ще не реалізовані. Оскільки ядро однокристальної системи все так само побудовано на архітектурі ARMv7, не потрібно окремого ядра — можна використовувати систему від Raspberry Pi 2 (від першої версії не підійде: вона побудована на ARMv6). Для розуміння продуктивності: процесори на такій же основі Cortex-A53 встановлюються в смартфони початкового і середнього рівнів.
Іншим важливим моментом для користувачів стала поява розпаяних на платі бездротових інтерфейсів. Це дозволить заощадити на покупці окремих стіків 5–15 долларов. Підтримується робота з двома типами Bluetooth 4.1: Classic і Low Energy. Це дозволить працювати практично з будь-периферією, включаючи гарнітури, миші, клавіатури і домашні медіасистеми.
З метою економії і забезпечення сумісності з платформою Wi-Fi представлений однодіапазонні модулем з підтримкою стандарту 802.11n,забезпечує передачу даних до 150 Мбіт / с. Антена одна, так що підвищені швидкості користувачам недоступні.
Набір провідних інтерфейсів і їх компонування не змінилися. Все ті ж дві пари USB & nbsp; 2.0, microUSB для підключення харчування і периферії, HDMI і 3,5-міліметровий джек для виведення цифрового або аналогового потоку. За заявами виробника, реалізація роботи з GPIO, CSI і DSI не змінена, так що перевстановлення драйверів не потрібно.
Операційні системи і софт
Raspberry Pi 3 підтримується стандартним набором операційних систем, в тому числі & nbsp; span> Raspbian & nbsp; (офіційним варіантом Debian), а також Debian Wheezy, Ubuntu MATE, Fedora Remix. У Raspbian сьогодні вбудована маса додатків для навчання і програмування на Python (основною мовою роботи з Raspberry), безкоштовна версія Wolfram Mathematica.
Стандартні оболонки для медіацентру представлені OpenELEC и OSMC. Фірмовий дистрибутив Windows 10 працює на платі третьої версії все так же, через PowerShell, з підтримкою тільки 32-бітних додатків. Всі ці ОС давно знайомі ентузіастам, відмінно оновлюються і не представляють особливого інтересу в рамках огляду.
Raspberry Pi 3 працює і з іншими системами. По-перше, це Android TV. Вона працює тільки на третій версії плати, і даунгрейд поки не передбачається. При установці Android TV можна отримати дуже дешевий, але стабільний і енергоефективний домашній медіацентр.
По-друге, дистрибутив Chromium & nbsp; OS. Про можливості Chromium можна говорити нескінченно. Цей дистрибутив оновлюється так само швидко, як офіційна система для Chromebook. І, мабуть, саме за нею майбутнє Raspberry в якості домашнього пристрою & mdash; настільного або стендового комп'ютера, сервера або бази для розумного будинку.
На жаль, через підвищені частот нагрів плати значно збільшився. Деякі тести показують, що процесор може нагріватися до 101 & nbsp; & deg; C. Правда, розробники & nbsp; span> запевняють, що ефективно реалізували троттлінг (зниження робочої частоти при нагріванні). Але додаткове охолодження, нехай і пасивне, все ж потрібно.
У порівнянні з попередніми версіями Raspberry продуктивність дійсно зросла. В чому це виражається?
- Оперативної пам'яті досить для безперервної роботи зі стандартними для плати додатками.
- Робота з графічним інтерфейсом (GUI) відбувається без лагів і драбинок.
- Робота в офісних NIX-редакторах можлива навіть з важкими документами.
- Quake IIIна максимальних налаштуваннях дає порядку 90 FPS.
- При відсутності апаратного декодування відео на YouTube програються при 480p, при включенні апаратного декодування відтворюються відео аж до 1080p.
Порівняння з конкурентами
Завдяки вбудованим бездротових інтерфейсів придбання Raspberry Pi 3 буде більш вигідним в порівнянні з попередніми версіями. Раніше доводилося докуповувати окремі стики Bluetooth і Wi-Fi, що працюють без установки драйверів. Швидкості вони забезпечують подібні з інтегрованими чіпами, але здорожують конструкцію мінімум на 5 & nbsp; доларів за кожен модуль.
Підвищена продуктивність в порівнянні з більшістю аналогів, таких як Raspberry Pi 2, Orange Pi, Banana Pi,дозволяє використовувати третю «Малинку» в якості справжнього десктопа, на що більшість інших пристроїв не здатне.
Таким чином, Raspberry Pi 3 при ціні в 36 доларів є найбільш перспективною платформою для радіоаматорів, програмістів-фанатів і навіть домашніх майстрів. На ній можна не тільки побудувати якусь простий пристрій, але і навчитися програмуванню й роботі з мікроконтролерами.